مقالات موسسه تحقیقات و پژوهشهای سیاسی(8)

بسم الله الرحمن الرحیم
اعضای قبیله / آرمان مشترک

اغلب یهودیان جولان آمریکایی مارک هنیس (Mark Hanis) را یکی از قهرمانان خود می‌دانند. وی بهمراه یکی از هم‌کلاسیهایش شبکه مبارزه نسل‌کشی (GI – Net)(Genocide Intervention Network) را در اکتبر 2004 تاسیس نمود. این شبکه در واقع یک سازمان داوطلب است که در مبارزه برای جلوگیری از نسل‌کشی در منطقه دارفورسودان نقش مهمی ایفا نمود.
[متن کامل...]

نقطه بازگشت ناپذیر در غزه

(محتوا: به جدا نمودن غزه از کرانه باختری در دراز مدت به نفع اسراییل است و سرانجام به ملحق شدن کرانه باختری به اسراییل منجر خواهد شد- المصدر).
[متن کامل...]

شارون منتظر اسد نخواهد ماند

«علایم صلح» سوریه از ابتدای سال 2003 آغاز شد. در آن زمان فشار بین‌المللی بر سوریه افزایش یافت و روند منزوی نمودنش شدت گرفت. جامعه جهانی و در رأس آن ایالات متحده و با نگرانی روزافزون به خطر قریب‌الوقوع سوریه علیه اسراییل، لبنان، خاورمیانه و تمام جهان نگریستند چرا که از نظر موقعیت به عنوان پایتخت تروریسم جهانی و به عنوان پایگاه پیشرو ایران مطرح شد.
[متن کامل...]

گولدامائیرهای جدید

محتوا: زن ثابت کرده است که اسیر فلسفه مردانگی است حتی اگر به موقعیتهای رهبریت برسد همانطور که قبلاً گولدامائیر نشان داد و لیونی و لیفنات در حال حاضر نشان می‌دهند آنها از عربهای داخل کشور می‌خواهند که حافظه و زبانشان را از قاموس محو کنند. المصدر.

[متن کامل...]

بارتنر از سیلکوم جلو افتاد

بزرگترین شرکتهای تجاری و خدماتی اسراییل در سال 2007 به میزان 14 درصد رشد کردند ‏درآمد 10 شرکت بزرگ در این زمینه در سال 2007 به 135 میلیارد شیکل در مقابل 118 میلیارد ‏شیکل در سال 2006 رسید.
[متن کامل...]

دیدگاه دو رئیس‌جمهور ‏

سفر رئیس جمهور شیمون پرز به فرانسه عملاً به چه هدفی انجام می‌شود. آیا ماه عسل تازه‌ای ‏است یا که خیالی است؟ آیا تشکر و تقدیر از رهبری است که در راستای عصر طلایی در روابط اسراییل و ‏فرانسه انجام می‌شود و یا ادای احترام به کشور محبوبی است که شصتمین سالگرد برپا شدنش را جشن ‏می‌گیرد؟ و شاید هم چیزی نیست جز در آغوش‌گیری خرسی که به هدف تحریک و تشویق برای برپایی ‏کشور فلسطین انجام می‌پذیرد؟ ‏
[متن کامل...]

از هیچ تلاشی فروگذار نکن ‏

بیانیه رسمی منتشر شده در قدس، دمشق و آنکارا در مورد آغاز مذاکرات غیرمستقیم صلح بین ‏سوریه و اسراییل با نظارت سوریه، احساساتی مرکب از امید و نگرانی را برانگیخت. این اولین بار نیست ‏که به سرنوشت مذاکرات امید بسته می‌شود، در گذشته نیز اسحاق رابین، نتانیاهو و ایهود باراک به ‏نقطة حصول توافق با سوریه نزدیک شده بودند ولی در لحظة امضای آن، منصرف شدند. رابین، شروط ‏صلح را نزد دولت آمریکا به امانت گذاشت و همین امانت به ارث مهمی در تداوم مذاکرات تبدیل شد. ‏
[متن کامل...]

همه چیز شامل این صلح می‌شود ‏

‏(محتوا: صلح با سوریه شامل عقب‌نشینی کامل و تا آخرین سانتی‌متر خواهد شد چون بشار اسد به ‏کمتر از این راضی نخواهد شد. این همان چیزی است که در کرانه باختری به وقوع خواهد پیوست.المصدر)‏
[متن کامل...]

خبرهای خوش از آمریکا/ انقلاب آوریل؟

تحول مثبت در بازارهای بورس طی ماه آوریل: نمودارهای ترسیم شده در مورد وضعیت بازار ‏بورسی تل‌آویو 100 و بازار بورس ماعون نشان دهندة رونق بازار علی‌رغم کاهشهای موجود در ماه مارس ‏است. در مقیاس ماهانه، بازار بورس ماعوف با میانگین 7/6 درصد و تل‌آویو 100، با میانگین 8/5 درصد ‏رشد داشته است ولی با این حال، این 2 بازار از سطح پایانی سال گذشته دور هستند. ‏
[متن کامل...]

حیله بزرگ

(محتوا: تروریستها گمان می‌کنند که اسراییل از طریق آتش‌بس برایشان، دام گسترده است و دلیلشان این است که آتش‌بس در لبنان ثابت کرد که نیرنگی بزرگ است و اسراییل نباید قربانی آن شود. المصدر).
[متن کامل...]

اقتصاد اسراییل در حالت رسیدن به توافقنامه با سوریه چه سودی خواهد برد؟

اسراییل و سوریه روز گذشته در یک اقدام دراماتیکی شروع تماس‌ها برای مصالحه‌ای مسالمت‌آمیز را اعلام کردند. و به نظر می‌رسد که چنانچه روزی عملا توافقنامه صلح به امضا رسد، همکاری اقتصادی اسراییل می‌تواند عامل تعیین کننده‌ای در تثبیت آن توافقنامه باشد.
[متن کامل...]

برغوثی باید آزاد شود

(محتوا: برغوثی باید فوراً آزاد شود تا پیشروی حماس متوقف گردد. نفعش از ضررش بیشتر است. المصدر)
مروان برغوثی رهبر فتح و تنظیم در رام‌الله بیش از 6 سال است که در زندان اسراییل به سر می‌برد و 4 سال است که از محکومیتش به 5 عملیات قتل و تلاش برای قتل می‌گذرد و به زندان ابد محکوم شده است.
[متن کامل...]

یک دولت به نام جرج بوش

جرج‌بوش رییس‌جمهور آمریکا در شصتمین سالگرد برپایی کشور، به عنوان یک اقدام نیک برای دومین بار در خلال چهار ماه به قدس پایتخت اسراییل سفر می‌کند. استقبالی که حماس از او کرد (وارد آوردن خسارت فراوان به مجتمع تجاری عسقلان)، چه بسا بیش از هر چیز دیگر بر ضرورت پافشاری برای تحقق بخشیدن به مصالحه‌ای که جلو نیروهای تندرو در منطقه را بگیرد، تأکید دارد.
[متن کامل...]

تربیت حماس

اسراییل تمایل دارد با حماس به آتش‌بس برسد و تظاهر به این که اینطور نیست معنایی ندارد همچنانکه جدا شدن از غزه تلاشی بود برای تحقق آتش‌بس. آرامش در این جبهه و توقف جزئی آتش موشکها که بردشان تا عسقلان می‌رسد نیز به منزله تلاشی است برای ایجاد آرامش.
[متن کامل...]

شاخص‌های اولیه افزایش بیکاری

از گزارش سازمان استخدام کشوری که روز گذشته منتشر شد روشن می‌گردد که افزایشی به میانگین 9/1 درصد در تعداد کارجویان در ماه مارس 2008 در اسراییل در مقابل ماه گذشته ثبت شده است.
[متن کامل.

سیرک لیندنشتراوس

تنها یک سال پیش در آوریل 2007 نخست وزیر ایهوداولمرت گفت اعتمادش را نسبت به ناظر کشور از دست داده است و در اطلاعیه‌ای که از دفتر نخست‌وزیر منتشر شد و از نظر حساسیت بی سابقه بود، آمد: «نخست‌وزیر اعتماد و اطمینانش را به ناظر کشور از دست داده است، رفتار ناظر کشور رکورد عدم کارآیی و تظاهر را شکسته است. ناظر کشور خود را پرچمدار کمیته ترتیبات و تصمیمات قرار داده و ملاحظات پوشش تبلیغاتی به کارهای او سمت و سومی دهد».
[متن کامل...]

بدون شرط‌بندی روی اقتصاد
جدول نرخ قیمت‌های ماه آوریل موفق شد نه تنها بانک مرکزی اسرائیلی بلکه وزارت دارایی را نیز غافلگیر کند. چرا که این جدول به میانگین 5/1 درصد افزایش یافت در حالی است پیش‌بینی‌ها تنها 1 درصد بوده است و اگر می‌توانستیم تا ماه مارس از تورم مالی معقولی سخن بگوییم، جدول ماه آوریل برای همگان روشن ساخت که تورم مالی سرش را بلند کرده است چرا که در 12 ماه اخیر به 7/4 درصد رسید در حالی که هدف دولت 1/3 درصد بود.
[متن کامل...]

چگونه زندگی می‌کند؟
نخست وزیر اولمرت یک انسان است پس این انسان چگونه باید زندگی کند؟
او اگر شب را خوب خوابیده باشد، صبح با آمادگی برای زنگ تلفن ازخواب بیدار می‌شود.
آیا تماس گیرنده منشی نظامیش است تا خبر یک کشته جدید یا خبر موشکی دیگر که به سه روت یا پیرامون آن اصابت کرده را بدهد؟ و یا این که تماسی است از یگان بازجویی و تحقیقات پلیس؟ و یا مشاور فضایی؟ و یا یک وکیل؟
[متن کامل...]

در میان پاکت‌های در بسته چه بود؟

پلیس پیش از گرفتن شهادت علنی از موشه تلنسکی می‌خواهد از ایهود اولمرت بازجویی به عمل آورد. این درخواست از نظر پیشرفت در بازجویی و تمایل به جلوگیری از هماهنگی‌ حرفها و روایتها، امری معقول به نظر می‌آید.
[متن کامل...
از امروز به بعد دیگر هیچ مسئله‌ای وجود ندارد
جرج دبلیو بوش روز گذشته در کنست پیش از کمتر از شش ماه از انتخابات ریاست جمهوری و هشت ماه پیش از زمان مقرر برای خروجش از کاخ سفید، برای جانشین خود سقف بلندی قرار داد که عبارت است از ادامه مبارزه قاطعانه علیه سازمانهای تروریستی مانند القاعده، حماس و حزب‌ا... و خنثی کردن تلاشهای ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای که موجودیت کشور اسراییل را تهدید می‌کند. وی گفت پذیرش تبدیل شدن ایران به قدرت هسته‌ای، خیانتی به نسل‌های آینده خواهد بود.
[متن کامل...]

/ 0 نظر / 10 بازدید