مقالات موسسه تحقیقات و پژوهشهای سیاسی-علمی ندا(9)

بسم الله الرحمن الرحیم
بیش از 100 شهرک در کرانه باختری پس از گذشت 3 سال از گزارش ساسون

 

امروز بیش از صد شهرک در کرانه باختری وجود دارد و این در حالی است که نزدیک به گذشت 3 سال از انتشار گزارش ساسون می‌گذرد. این گزارش در زمان آریل شارون به وی ارائه شد و حکم کرد که برپایی این شهرکها نقض پی در پی قانون است و پایه‌های سلطة قانون را متزلزل می‌کند. هیچ شهرک جدیدی از زمان انتشار این گزارش ساخته نشد و پنج شهرک نیز در سالهای پس از آن، تخلیه شد.
[متن کامل.
نظرسنجی از یهودیان اسراییلی

(محتوا: اکثریت یهودیان در اسراییل با سیاست نخست‌وزیر در نوارغزه موافقند و از امتیازدهی به ابومازن به همراه فشار آوردن بر حماس حمایت می‌کنند. المصدر).
ارتش اسراییل در هفته‌های اخیر در برخورد با دهها عضو فعال سازمانها در غزه که مسئول شلیک موشکهای قسام به سمت اسراییل بودند، موفقیت به دست آورد.
[متن کامل...]
پنج هدف بوش

رهبران به کشورها سفر می‌کنند و در مناسبت‌های بین‌المللی شرکت می‌نمایند که تأییدشان را از همپیمانان خود نشان دهند تا موضعگیری‌های دشمنان را تغییر داده و موضوعات و منافع را به تحرک واداشته و در منازعات میانجیگری کرده و سطح محبوبیت داخلی خود را بالا ببرند.
[متن کامل..

در حالت آماده باش

(محتوا: قرارداد مبادله اسرا مهیا گردیده ولی در راه عملیات آماده شده در غزه، متوقف شده است. ما اکنون در مرحله انتظار به سر می‌بریم و این در حالی است که قدرت حماس در حال افزایش است و به کرانه باختری خواهد رسید. المصدر).
[متن کامل...]
سالی بدون اتلاف وقت

حتی انتقاد کننده‌ترین افراد به جرج بوش رئیس‌جمهور آمریکا به نقش ضعیفش در برقراری صلح بین اسراییل و فلسطینی‌ها نیز ملزمند اعتراف کنند که او تا مقطع اخیر شریکان مناسبی در تلاشهای مربوط به تحقق مصالحه دایمی نداشته است.
[متن کامل...] 
پیام وزیر امور زیربنایی به ایران

(محتوا: اسراییل واقعاً نمی‌تواند دهها بمب هسته‌ای به ایران شلیک کند، ضمن این که سخنان بن‌ الیعزر و تهدیداتش ساخت بمب هسته‌ای از سوی ایران را موجه جلوه می‌دهد- المصدر).
[متن کامل

دست‌نوشت‌های آرشیو شده امانتی

(محتوا: اسراییل با بازگرداندن آثار باستانی کشف شده به کرانه باختری مخالفت می‌کند با این ادعا که آنها ذخایر ملت یهود هستند- المصدر).
اسراییل تمام آثار باستانی که در کرانه باختری و قدس شرقی از سال 1967 به بعد کشف کرده و از جمله اشیایی که در موزه‌ای در بخش شرقی قدس در زمان جنگ ژوئن یافت شده است را به تملک فلسطینی‌ها در خواهد آورد.
[متن کامل...]

گذرنامه‌ای خطرناک

(محتوا: پدیده دریافت گذرنامه‌های اروپایی پدیده‌ای نگران کننده است چون نشانگر افزایش تعداد کسانی است که به بقای کشور یهودی تردید دارند- المصدر).
[متن کامل...
اسب و مشکل یهودیان

حتما داستان کشاورزی که اسبش را به نخوردن عادت داده بود و در زمانی که نزدیک بود اسب عادت کند افتاد و مرد، شنیده‌اید. این قصه ابتدایش حقیقت و پایانش دروغ است. درست است که کشاورز از دادن غذا به اسبش خودداری کرد ولی اسب در زمانی که نزدیک بود عادت کند به جای این که آرام بگیرد آنچنان لگدی به کشاورز زد که او را به آسمان پرتاب کرد.
[متن کامل...] 
ریسک بی‌ثمر

(محتوا: آزادی برغوثی به هیچ وجه سودمند نیست چرا که حماس را سرنگون نخواهد کرد و فتح را از بحران نجات نخواهد داد و با اسراییل مصالحه‌ای که در آن از حق بازگشت صرفنظر کند نخواهد کرد- المصدر).
[متن کامل...]

فرصتی برای طرح جداسازی واقعی

وقتی طرح جداسازی تدوین شد و در آوریل 2004 به تصویب رسید یک مسئله بدون تکلیف ماند و آن مشکل مرزهای غزه- مصر (معروف به فیلادلفی) بود. در این طرح مقرر گردید که ارتش اسراییل در محور فیلادلفی بماند تا «مصالحه امنیتی رضایت‌بخش دیگری» تأمین شود.
[متن کامل...]

پیروزی نصرالله

حسن ‌نصرالله در پایان هفته در مصاحبه‌ای که 3 ساعت ادامه داشت بار دیگر دانست که چگونه شوک ثابت خود را وارد کند. وی مانند کارگردانی ممتاز اعلام کرد اجساد نظامیان اسراییلی را در اختیار دارد و چناچه مبادله سرانجام پذیرد اجساد را در چارچوب آن تحویل خواهد داد.
[متن کامل...]

بوش، شریک تخلف

شهرک میگرون که در اراضی ویژه فلسطینی‌ها احداث شده و آمریکا با تصمیمی‌ روشن خواستار برچیدن آن می‌باشد همچنان شهرکی پا برجا با عمر 7 ساله است و در آن پارک و تاب و مهد کودک و امور زیرساختی وجود دارد و 4 میلیون شیکل از اموال حکومت در آن سرمایه‌گذاری شده و ساکنان آن به عنوان شهروندان ثابت هستند و همانند ساکنان قدس برای درآوردن روزی کار می‌کنند و شبها به منازلشان باز می‌گردند و فکر این را هم نمی‌کنند که کسی جرأت این را داشته باشد که روزی از روزها آنها را از این شهرک‌ تخلیه کند.
[متن کامل...
نه سیاسی و نه اصولی

سفر رئیس جمهور آمریکا به اسراییل در ضمن اموری دیگری در راستای ترغیب به تحقق مصالحه اسراییلی فلسطینی اما روشن است که در این زمان مصالحه سیاسی قابل تحقق نیست که البته علت آن فقط دولت‌های مربوط نیستند بلکه واقعیت امنیتی و سیاسی تشکیلات خودگردان فلسطین است که پیش از هر چیز دیگر مانع پیشرفت سیاسی می‌شود.
[متن کامل...]

بدترین واقعه

صحنه‌ای که دو روز پیش در تلویزیون پخش شد یکی از هولناک‌ترین صحنه‌هایی بود که اخیراً پخش شده است. یک پسر بچه دو سال و نیمه به نام احمد شموط از خانیونس و یک دختر بچه‌ نه سال و نیمه به نام سوسن جعفری از رفح پس از اینکه از آغوش خانواده اشک آلودشان جدا شدند به تنهایی از پاسگاه ایرز عبور کردند.
[متن کامل...]

در پی ایران

برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای باید از طریق محاصره شدید دریایی عمل کردند از طریق تحریمهای سازمان ملل- المصدر.
پس از هفت سال از ضربه وارد شدن به فرصتهای حمله نظامی آمریکا به پایگاههای هسته‌ای در ایران، برخی از مسئولان سازمان اطلاعاتی آمریکا در که تهیه گزارش مبنی بر توقف برنامه هسته‌ای نظامی ایران از سال 2003 به بعد، دست داشتند به اسراییل سفر کردند.
[متن کامل...]
خون، مذهب و مذاکرات

عملیات جنایتبار در مدرسه مذهبی مرکاز هراف در قدس مجدداً علامت‌های استفهام نهفته در تلاش برای صلح اسراییلی- فلسطینی را مطرح نمود. از نظر اسراییل قربانیان این مدرسه مانند هر هشت قربانی دیگرند که اکثرشان غیرمذهبی بودند و در حمله‌ای تروریستی و مرگبار کشته شدند.
[متن کامل...]

/ 0 نظر / 7 بازدید