موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی؛مجله دوران

تعداد نمایش: 529 بارجنبش صهیونیسم
تئودور هرتزل که از او به عنوان پایه‌گذار جنبش صهیونیسم یاد می‌شود در کتاب خود «دولت یهود» قلمرو حکومت مورد نظر برای یهودیان را اراضی حدفاصل دو رودخانه نیل (در آفریقا) تا فرات (در آسیا) دانسته است. این منطقه، تمامی خاورمیانه و استراتژیک‌ترین و غنی‌ترین بخش جهان را در بر می‌گیرد.


 

 

تعداد نمایش: 477 بارنقش انگلیس در واگذاری فلسطین به صهیونیسم
تصمیم نخست‌وزیر انگلیس برای تشکیل موطن یهودیان به فاصله کمی پس از شکل‌گیری جنبش صهیونیسم، صدور «اعلامیه بالفور» برای تجزیه فلسطین و واگذاری بخش اعظم آن به یهودیان، تعیین یک فرماندار یهودی برای اداره فلسطین، مسلح کردن گروههای یهودی در سالهای جنگ دوم جهانی و کمک به مهاجرت سیل‌آسای یهودیان به سرزمین فلسطین اجزاء سیاست انگلیس در واگذاری تدریجی این سرزمین به صهیونیستها بود.

 

 
 
 

تعداد نمایش: 414 بارهدیه اسرائیل به «هویدا»
تنها یک سال پس از شروع نخست‌وزیری هویدا، رژیم صهیونیستی به پاس قدردانی از اقدام وی در معامله محرمانه نفتی با این رژیم، 140 هزار متر مربع زمین در فلسطین، به وی واگذار نمود.

 

تعداد نمایش: 552 بارقدس در طول تاریخ
قدس در تاریخ 5 هزار ساله خود تا زمان تأسیس «اسرائیل» به ترتیب در تصرف کنعانی‌‌ها، یونانی‌ها، مصری‌‌ها، یهودی‌ها، رومی‌ها، ایرانی‌‌ها، اعراب، عثمانی‌ها و انگلیسی‌ها بود. اما یهودی‌ها تنها 73 سال از این مدت قدس را در اختیار داشتند. به عبارت دیگر سهم یهودیان در اداره قدس طی این مدت کمتر از 5/1 درصد بوده است

 

تعداد نمایش: 563 بارفلسطین و اسرائیل به روایت نویسندگان غربی و اسرائیلی
(معرفی 20 کتاب)
ماهیت رژیم صهیونیستی و حقیقت رفتار این رژیم با ملت فلسطین، حتی از نگاه محققین و پژوهشگران غربی و اسرائیلی نیز دور نمانده است. کتابهائی که در این بخش معرفی می‌شود، پدیده صهیونیسم، جنگهای اسرائیل با ملل مسلمان،‌ فعالیتهای موساد، موضوع آوارگان،‌اصالت ملت فلسطین و سایر موضوعات مربوط به بحران فلسطین را بررسی کرده‌اند.


 

تعداد نمایش: 412 بارآوارگی، فریاد و درد 60 ساله ملت فلسطین
پائین بودن بهداشت و سطح آموزش، بالا بودن فقر و بیکاری، نا امنی، رواج تکدی‌گری و انحرافات اخلاقی از جمله معضلاتی است که زندگی 4 میلیون آواره فلسطینی را در خارج از فلسطین تهدید می‌کند.

عزالدین قسام
بنیانگذار نهضت اسلامی فلسطین

وقتی عزالدین قسام در حیفا فرمان عملیات مسلحانه علیه انگلیسی‌ها و متحدین یهودی آنان در فلسطین را صادر کرد، هیچیک از مردم و یا انگلیسی‌ها و یا صهیونیستها چیزی از سازمان مسلح تحت فرمان وی نمی‌دانستند. زیرا او به کارهای روزمره و علنی خود مشغول بود و همه وی را می‌دیدند.

تعداد نمایش: 465 باررویاروئی امام خمینی
با سلطه‌ی صهیونیسم بر ایران شاهنشاهی

«... این جانب کراراً خطر اسرائیل و عمال آن را ـ که در رأس آنها، شاه ایران است‌ ـ گوشزد کرده‌ام. ملت اسلام تا این جرثومه‌ی فساد را از بُن نکنند، روی خوش نمی‌بینند؛ و ایران تا گرفتار این دودمان ننگین است، روی آزادی نخواهد دید. از خداوند متعال، نصرت مسلمین و خذلان اسرائیل و عمال سیاه آن را خواستارم...».

 

تعداد نمایش: 493 بارصهیونیسم و بهائیت
رهبر بهائیان در پیامی تأسیس اسرائیل را «وعده الهی به ابناء خلیل و وارث کلیم» خواند، تأسیس بیت‌العدل (شبکه بین‌المللی بهائیان) را نتیجه ظهور دولت اسرائیل دانست و استحکام رابطه با رژیم صهیونیستی را جزء وظایف شبکه مزبور تلقی کرد.

 

 

تعداد نمایش: 408 بارداریوش همایون کارگزار آژانس یهود در ایران
داریوش همایون ارتباط تنگاتنگی با «سیا» داشت. او از مقامات اسرائیلی خواسته بود در روزنامه «آیندگان» سرمایه‌گذاری کنند. یکی از اسناد ساواک، روزنامه آیندگان به مدیریت داریوش همایون را «ارگان دولت اسرائیل» خوانده بود

 

تعداد نمایش: 582 بارگرایشهای صهیونیستی پهلوی
سفیر اسرائیل در تهران: شاه ایران به یهودیان مهر فراوان داشت. دستگاه لشکری و کشوری او از هیچ کمکی به یهودیان برای رسیدن به اسرائیل خودداری نمی‌کرد و دستگاههای اداری، گذرنامه، پلیس و گمرک او در دادن گواهی‌های روادید برای سفر به اسرائیل دست و دل باز بودند.

تعداد نمایش: 611 باربهائیت، اسرائیل وحکومت پهلوی
بهائی‌ها با تأسیس اسرائیل، این سرزمین را پایگاه و مرکز اصلی فعالیت خود قرار دادند رژیم صهیونیستی نیز مسلک بهائیت را به عنوان یکی از «مذاهب قانونی!» به رسمیت شناخت. شاه نیز از آنان حمایت کرد و وجود هویدای بهائی و نفوذ بهائی‌ها در دربار و هیأت حاکمه ایران، قدرت اقتصادی و سیاسی قابل ملاحظه‌ای برای آنان ایجاد کرد.

تعداد نمایش: 189 بارخلیج فارس و ناسیونالیسم عربی
جریان افراطی ناسیونالیسم عربی اگر با کاربرد واژه «خلیج عربی» به جای «خلیج فارس» قصد احیاء میراث تاریخی و فرهنگی و جغرافیایی خود را دارد، می‌تواند با استناد به منابع متقن تاریخی، از حقوق حقه خود برای احیاء هویت اسلامی و عربی سرزمین فلسطین که توسط صهیونیستها غصب شده، بهره بگیرد تا تشفی خاطری برای عقده‌های فروخفته‌اش باشد.

 

تعداد نمایش: 498 بار«هولوکاست» دروغ بزرگ
ماه آذر گذشته (20 و 21/9/1385) تهران میزبان همایشی تحت عنوان «هولوکاست، چشم انداز جهان» بود. هدف از برگزاری این همایش نه نفی و نه اثبات این ادعا و بلکه فراهم ساختن زمینه‌ای برای طرح دیدگاههای محققان جهان راجع به موضوع «هولوکاست» بود. این همایش در آستانه تشکیل، آنقدر واکنش و بازتاب جهانی داشت که برگزاری آن خود یک رخداد بدیع در عالم سیاست و پژوهش‌های تاریخی محسوب می‌شود

 

تعداد نمایش: 686 باربرگی از سوابق تنها نخست‌وزیر زن در اسرائیل
اکثر مورخان، در بررسی شرح حال مقامات بلند پایه اسرائیل از گلدامایر به عنوان زنی جسور یاد کرده‌اند که توانسته اسرائیل را در مقطعی حساس از بحران خاورمیانه رهبری کند. ولی مسیری را که برای احراز این مقام طی کرده است بازگو نمی‌کنند. این مطلب برگی از پرونده زندگی این زن صهیونیست است

 

تعداد نمایش: 723 بارتاراج میراث ملی ایران توسط اسرائیلی‌‌ها
اسرائیل به صورت یکی از مراکز بین‌المللی خرید و فروش آثار باستانی ایران درآمده است به همین علت تجار خارجی عقیده دارند که‌آثار باستانی ایران را می‌توان به قیمت مناسب در اسرائیل خریداری کرد. در دو سال اخیر حدود 2000 ظرف سفالی املش به اسرائیل آورده شده و موزه‌های بزرگ فرانسه، انگلستان و آمریکا و موزه‌های بسیار دیگر، مساعی فراوانی برای جمع‌آوری این آثار به کار بسته‌اند...

 

تعداد نمایش: 491 بارگزارش اولین نشست سران ساواک و موساد
اولین جلسه مشترک نمایندگان ساواک ایران و موساد اسرائیل، در مرداد 1339 چهار سال پس از تأسیس ساواک برگزار شد. نظر به اهمیت این نشست و مصوبات آن و تلاشی که رژیم صهیونیستی برای استفاده از توان امنیتی ایران برای مقابله با رژیم جمال عبدالناصر در مصر به کار بسته بود، گزارش نتیجه مکتوب این جلسه را به نقل از اسناد ساواک که عیناً در کتاب «ساواک و دستگاه اطلاعاتی اسرائیل» نوشته عبدالرحمان احمدی به چاپ رسیده است می‌آوریم.

تعداد نمایش: 517 بارریشه‌یابی پیروزی «حزب‌الله» در لبنان
جنگی که از 21 تیرماه گذشته با ورود نظامیان صهیونیستی به جنوب لبنان و اسارت دو نظامی این رژیم به دست حز‌ب‌الله میان طرفین آغاز شده تا 23 مرداد زمان اعلام آتش‌بس ادامه یافت و حز‌ب‌ الله با حفظ ابتکار عمل در صحنه سیاسی و نظامی، به دفاع قهرمانانه خود ادامه داد. از روند گزارش‌های رسیده از کانون درگیری‌ها در لبنان و همچنین اظهارات منابع سیاسی و خبری جهان چنین برمی‌آید که حزب‌الله به مراتب بیشتر از رژیم صهیونیستی توانسته است در این رویاروئی نابرابر، اعتماد به نفس خود را حفظ کند. به طوری که دولتهای غربی حامی اسرائیل و همچنین بعضی مقامات صهیونیستی شدیداً تلاش داشتند تا دولت این کشور را به پذیرش آتش‌بس در برابر حزب‌الله ترغیب کنند. اینکه چرا صهیونیستها با دادن دهها کشته جدید، نتوانستند 2 نظامی اسیر خود را در جنوب لبنان آزاد سازند، سؤالی است که پاسخ آن را باید در جایگاه و موقعیت حزب‌الله در داخل و خارج لبنان جستجو کرد. مقاله حاضر تلاش دارد تا ضمن بررسی اجمالی بحران خاورمیانه، وضعیت حزب‌الله و تعامل این گروه با دولت و ارتش لبنان و منزلت آن در تحولات خاورمیانه را بنمایاند.

تعداد نمایش: 888 بارجاسوسه‌ها
نگاهی به تاریخچه استفاده سازمانهای جاسوسی از زنان برای پیشبرد اهداف اطلاعاتی

«... با کشتن من هیچ دردی دوا نمی‌شود... با مرگ من فعالیت سازمان سیا در کشور شما متوقف نمی‌شود و بلکه با وسعت بیشتری ادامه خواهد یافت... سازمان سیا نه تنها در کشور شما بلکه در همه جهان چه در ممالک کمونیستی و وابسته به اردوگاه شرق و چه در ممالک سرمایه‌داری وابسته به بلوک غرب فعالیت وسیعی دارد... اگر می‌خواهید از شر این سازمان راحت شوید باید ایالت ویرجینیای آمریکا که حافظ مقر آن می‌باشد، را نابود کنید...»

تعداد نمایش: 497 بارچمران محرک شیعیان لبنان و شهید سرافراز اسلام
یک ربع قرن از شهادت شهید سرافراز اسلام دکتر مصطفی چمران می‌گذرد کسی که در سراسر عمر خود لحظه‌ای از مجاهدت و از جان‌گذشتگی دست نکشید و سرانجام جان خود را در راه دفاع از کیان اسلام و میهن اسلامی در طبق اخلاص نهاد و در مصاف با دشمن متجاوز، شجاعانه و سبک‌بال حق را لبیک گفت...

تعداد نمایش: 516 بارحزب‌‌الله لبنان
دهة هشتاد میلادی را باید دوران اوج‌گیری «اسلام‌گرایی» در جهان اسلام نامید. در این دهه، گروه‌های معتقد به اسلام سیاسی، اقدامات زیادی را به منظور براندازی حکومت‌های موجود در کشورشان و برپایی حکومت اسلامی به انجام رساندند. بسیاری از کشورهای اسلامی شاهد ظهور چنین گروه‌هایی بوده‌اند. گروه‌ها و تشکل‌هایی همچون اخوان‌المسلمین در مصر و اردن و سوریه، التکفیر و الهجره در مصر، راشد الغنوشی در تونس، جبهه نجات اسلامی در الجزایر، جنبش حسن ترابی در سودان، الحجیمان در عربستان سعودی و همچنین گروه‌های اسلام‌گرای افغانستان، احزاب اسلام‌گرای پاکستان و ... نمونه‌هایی از آن‌ها می‌باشند.

تعداد نمایش: 547 بارعلمای شیعه، جنبش صهیونیسم و اسرائیل
از جمله صفحات درخشان تاریخ مبارزات شیعه، قیام و اعتراض مراجع و علمای ایران در برابر حرکت خزنده صهیونیسم و رشد سرطانی این پدیده در قلب جهان اسلام است. مقاله حاضر روند این مبارزه را از نخستین سالهای تکوین هسته صهیونیسم در خاورمیانه تشریح کرده است. در این مقاله، همراهی آشکار و نهان دولتها با اسرائیل، روند مهاجرت یهودیان ایرانی به اسرائیل و نقش بازدارنده روحانیون و عالمان شیعه، مورد بررسی قرار گرفته است.

تعداد نمایش: 451 باراسرائیل در ایران
برقراری ارتباط بین اسرائیل و دستگاه سلطنت پهلوی و گسترش همکاریهای سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اطلاعاتی و نظامی این دو رژیم، بخش جذاب و عمده حضور و فعالیت صهیونیست‌ها در ایران است که در جای خود به طور جداگانه نیازمند مطالعه و بررسی است. در اسفندماه سال 1328 ش، یعنی حدود یک سال و اندی پس از اعلام تأسیس اسرائیل، دولت شاهنشاهی ایران، این رژیم را به صورت «دو فاکتو» به رسمیت شناخت.

 

تعداد نمایش: 404 بارعزالدین قسام
بنیانگذار نهضت اسلامی فلسطین

وقتی عزالدین قسام در حیفا فرمان عملیات مسلحانه علیه انگلیسی‌ها و متحدین یهودی آنان در فلسطین را صادر کرد، هیچیک از مردم و یا انگلیسی‌ها و یا صهیونیستها چیزی از سازمان مسلح تحت فرمان وی نمی‌دانستند. زیرا او به کارهای روزمره و علنی خود مشغول بود و همه وی را می‌دیدند.

/ 0 نظر / 9 بازدید