صحیفه نور امام خمینی موضوع اسرائیل و صهیونیسم

بسم الله الرحمن الرحیم

 

بسم الله الرحمن الرحیم

صحیفه نور    ج‏1  ص  335    اعلامیه مشترک آیات عظام به مناسبت سالگرد قیام 15 خرداد

« علماى اسلام وظیفه دارند از احکام مسلّمه اسلام دفاع کنند، از استقلال ممالک اسلامى پشتیبانى نمایند، از ستمکاریها و ظلمها اظهار تنفر کنند، از پیمان با دشمنان اسلام و استقلال و ممالک اسلام اظهار انزجار کنند، از اسرائیل و عمال اسرائیل- دشمنان قرآن مجید و اسلام و کشور- برائت جویند.»

 

صحیفه نور    ج‏1   ص 336    اعلامیه مشترک آیات عظام به مناسبت سالگرد قیام 15 خرداد

« ما براى دفاع از اسلام و ممالک اسلامى و استقلال ممالک اسلامى در هر حال مهیا هستیم. برنامه ما برنامه اسلام است، وحدت کلمه مسلمین است، اتحاد ممالک اسلامى است، برادرى با جمیع فرق مسلمین است در تمام نقاط عالم، هم پیمانى با تمام دوَل اسلامى است در سراسر جهان؛ مقابل صهیونیست، مقابل اسرائیل، مقابل دوَل استعمارطلب، مقابل کسانى که ذخایر این ملت فقیر را به رایگان مى‏برند و ملت بدبخت در آتش فقر و بیکارى و بینوایى مى‏سوزد.»

 

صحیفه نور    ج‏1  ص  353    نامه به آقاى محمدتقى فلسفى(ضرورت وحدت در مقابل استعمار و رژیم)

« هرگز در مقابل اظهار حق و ترویج احکام اسلام از ارعاب و ارهابهاى بى‏مغز نهراسید و در عین کمال آرامش و بهانه ندادن به دست دستگاه جبار حقوق حقه خود را که عمل به احکام اسلام و آزادى خطباى محترم و نویسندگان معظم است مطالبه نمایید و دولتها را از خطر اسرائیل و عمال اسرائیل آگاه نمایید و قطع ید دشمنان اسلام را از ذخایر ملت و دسترنج کارگر و رعیت با کمال جدیت مطالبه نمایید.»

 

صحیفه نور    ج‏1  ص  381    اتحاد ملت اسلام

«  مى‏گوییم آقا دست به دست هم بدهید؛ شما یک جبهه ثلاثه درست نکنید و پیوند بکنید با اسرائیل در مقابل اتحاد آنها، آنها هم یک اتحاد درست نکنند در مقابل شما؛ همه با هم متحد بشوید؛ همه مسلمانید، اتکاى شما به قرآن باشد.»

 

صحیفه نور    ج‏1 ص   411    پیام به روحانیون و ملت ایران(مخالفت با لایحه کاپیتولاسیون)

«  دیروز ممالک اسلامى به چنگال انگلیس و عمال آن مبتلا بودند؛ امروز به چنگال امریکا و عمال آن. امریکاست که از اسرائیل و هواداران آن پشتیبانى مى‏کند. امریکاست که به اسرائیل قدرت مى‏دهد که اعراب مسْلم را آواره کند.»

 

صحیفه نور    ج‏2  ص  438    پیام به دانشجویان مسلمان مقیم خارج(تلاش براى پیشبرد آرمانهاى اسلام)

« اسرائیل با تبانى و همفکرى دولتهاى استعمارى غرب و شرق زاییده شد و براى سرکوبى و استعمار ملل اسلامى به وجود آمد؛ و امروز از طرف همه استعمارگران حمایت و پشتیبانى مى‏شود. انگلیس و امریکا با تقویت نظامى و سیاسى و با گذاشتن اسلحه‏هاى مرگبار در اختیار اسرائیل، آن را به تجاوزات پى درپى علیه اعراب و مسلمین و ادامه اشغال فلسطین و دیگر سرزمینهاى اسلامى تحریص و وادار مى‏سازند؛ و شوروى با جلوگیرى از مجهز شدن مسلمانان و با فریب و خیانت و سیاست سازشکارانه، موجودیت اسرائیل را تضمین مى‏نماید.»

 

صحیفه نور    ج‏2  ص  488    پیام به انجمن‏هاى اسلامى دانشجویان مقیم خارج(دسیسه‏هاى رژیم شاه)

« همه دانسته یا ندانسته در یک مسیر حرکت مى‏کنند و آن اجراى مقاصد شوم و استعمارى دشمنان اسلام است که مى‏خواهند این اوضاع نکبت بار جامعه اسلامى ادامه یابد، اسرائیل بر جان و مال و سرزمینهاى ملت اسلام مسلط باشد، سیادت و سلطه استعمار در دنیاى اسلام براى همیشه محفوظ بماند، برنامه توسعه طلبانه و ویران کننده صهیونیسم در کشورهاى اسلامى به مرحله اجرا درآید، و ملت اسلام و دولتهاى کشورهاى اسلامى همیشه خوار و ذلیل و اسیر دست تجاوزکاران بین المللى بوده دست تکدى و چشم کمک به استعمارگران جنایت پیشه داشته باشند و روى استقلال، آزادى، آسایش و امنیت نبینند.»

 

صحیفه نور    ج‏3 ص   3    پیام به سران دولتهاى اسلامى و ملل مسلمان(جنگ سوم اعراب و اسرائیل)

« اکنون که دولت غاصب اسرائیل، براى فتنه‏انگیزى بیشتر و تجاوز زیادتر به سرزمینهاى عربى و ادامه دست غاصبانه در قبال صاحبان حق، بپاخاسته و آتش جنگ را براى چندمین بار شعله‏ور ساخته است، و برادران مسلمان ما در راه ریشه کن کردن این ماده فساد و آزادى فلسطین جان بر کف نهاده در جبهه نبرد و میدان شرف به جنگ پرداخته‏اند، بر عموم دولتهاى ممالک اسلامى و خصوصْ دوَل عربى لازم است که با توکل به خداى متعال و تکیه بر قدرت لایزال، همه قوا و نیروى خویش را بسیج ساخته به یارى مردان فداکارى که در خط اول جبهه چشم امید به ملت اسلام دوخته‏اند بشتابند، براى آزادى فلسطین و احیاى مجد و شرف و عظمت اسلامى در این جهاد مقدس شرکت کنند؛ از اختلافات و نفاقهاى خانمانسوز و ذلت بار دست برداشته، دست برادرى به هم داده صفوف خود را فشرده و متشکل سازند؛ از قدرت پوشالى مدافعان صهیونیسم و اسرائیل نهراسند؛ از وعد و وعیدهاى پوچ قدرتهاى

سستى و مسامحه که شکست ننگ بار و عواقب خطرناکى به دنبال خواهد داشت بپرهیزند.

سران کشورهاى اسلامى باید توجه داشته باشند که این جرثومه فساد را که در قلب کشورهاى اسلامى گماشته‏اند تنها براى سرکوبى ملت عرب نمى‏باشد بلکه خطر و ضرر آن متوجه همه خاورمیانه است. نقشه، استیلا و سیطره صهیونیسم بر دنیاى اسلام و استعمار بیشتر سرزمینهاى زرخیز و منابع سرشار کشورهاى اسلامى مى‏باشد؛ و فقط با فداکارى، پایدارى و اتحاد دولتهاى اسلامى مى‏توان از شرّ این کابوس سیاه استعمار رهایى یافت؛ و اگر دولتى در این امر حیاتى که براى اسلام پیش آمده کوتاهى کرد بر دیگر دولتهاى اسلامى لازم است که با توبیخ و تهدید و قطع روابط، او را وادار به همراهى کنند. دولتهاى ممالک نفت خیز اسلامى لازم است از نفت و دیگر امکاناتى که در اختیار دارند به عنوان حربه علیه اسرائیل و استعمارگران استفاده کرده از فروش نفت به آن دولتهایى که به اسرائیل کمک مى‏کنند خوددارى ورزند.

ملت اسلام به حکم وظیفه انسانى و اخوت و طبق موازین عقلى و اسلامى موظفند که در راه ریشه کن کردن این گماشته استعمار از هیچ فداکارى دریغ نورزند، و با کمکهاى مادى و معنوى و نیز با ارسال خون، دارو، اسلحه و آذوقه، برادران خود را که در جبهه جنگ هستند یارى کنند. بر خصوص ملت شریف و مسلمان ایران است که در قبال تجاوز وحشیانه اسرائیل و مصیبتهایى که اکنون گریبانگیر برادران عرب و مسلمان آنان مى‏باشد بى‏تفاوت ننشینند، و از هر راه ممکن برادران مسلمان خود را در آزادى سرزمین فلسطین و نابودى صهیونیسم کمک نمایند؛ و دولت ایران را وادار سازند که این سکوت را شکسته در صف دولتهاى ممالک اسلامى به پیکار علیه اسرائیل برخیزد. بر همه آزادیخواهان جهان است که با ملت اسلام هم صدا شده تجاوزات غیر انسانى اسرائیل را محکوم نمایند.

دولتهایى که اکنون با اسرائیل در حال جنگ مى‏باشند لازم است که در این پیکار مقدس اسلامى جدى و قوى الاراده باشند، استقامت و پایدارى کنند، از تواصى به حق وتواصى به صبر که دستور الهى مى‏باشد.»

 

صحیفه نور    ج‏3  ص  4    پیام به مسلمانان جهان به مناسبت جنگ سوم اعراب و اسرائیل

 « از کلیه مسلمانان خواستارم که پس از توکل بر خداوند و تمسک بر مبانى قرآن کریم، در کنار نیروهاى مسلحى که از سرزمین فلسطین دفاع مى‏کنند قرار گیرند، و مال و جان خویش را در راه دفاع از خاک اشغال شده فلسطین و رهایى از اسارت و استعمار ناچیز بشمارند.

کلیه مسلمانان- به طور اعم- بویژه رؤساى کشورهاى اسلامى و رهبران کشورهاى عربى وظیفه دارند که متحد شوند و با صفوف فشرده و وحدت علیه استعمار و صهیونیسم پیکار کنند و بر منافع امریکا ضربه وارد سازند، و در راه خدمت به ملت مسلمان بکوشند.»

 

صحیفه نور    ج‏3   ص 256    پیام تشکر به آقاى یاسر عرفات و بیان جنایات استعمار و شاه

 « هفتصد میلیون یا بیشتر مسلم و صد میلیون یا بیشتر عرب نتوانسته‏اند استقلال حقیقى به دست بیاورند. و نتوانسته‏اند از چنگ استعمار رهایى یابند و نتوانسته‏اند مشتى یهود اسرائیل غاصب را که سرزمین مردم و تاریخ و میراث ما را به خطر تهدید مى‏کنند عقب بزنند و سرزمینهاى خودشان را پس بگیرند. اینها و بسیار مطالب دیگر است که در طول قریب به پانزده سال گفته و نوشته‏ام.»

 

صحیفه نور    ج‏3 ص   361    پیام به ملت ایران به مناسبت اربعین شهداى تبریز

« و از مصیبتهاى بزرگ مسلمین، قضیه اسرائیل تجاوزکار است که اکنون با مسلمین در حال جنگ و مشغول پیشروى در خاک لبنان است؛ و از طرف شاه برخوردار از کمک است و دوَل اسلامى غالباً در این امر مهم حیاتى بى‏تفاوت هستند، غافل از آنکه اگر در این پیشرویها خداى نخواسته توفیق پیدا کند، با سایر کشورها به همین نحو رفتار خواهد کرد.»

 

صحیفه نور    ج‏3   ص 374    مصاحبه با لوسین ژرژ درباره مسائل سیاسى و اجتماعى ایران

 سوال :[آیا سیاست موافق شاه در قبال اسرائیل یکى از دلایل مخالفت شما با رژیم است؟]

« آرى؛ زیرا اسرائیل سرزمین یک قوم مسلمان را اشغال کرده و جنایات بیشمارى مرتکب شده است. عمل شاه در حفظ روابط سیاسى با اسرائیل و دادن کمک اقتصادى به وى، بر خلاف مصالح و منافع اسلام و مسلمانهاست.»

 

صحیفه نور    ج‏3 ص   375    مصاحبه با لوسین ژرژ درباره مسائل سیاسى و اجتماعى ایران

سوال : [آخرین رشته عملیات نظامى اسرائیل منجر به اشغال یک سرزمین عربى دیگر یعنى جنوب لبنان شده است که مردمانش شیعه‏اند. در این باره چه فکر مى‏کنید؟].

« مردم جنوب لبنان باید به هر وسیله‏اى که شده به خانه‏هاى خود باز گردند و وظیفه دارند که براى باز پس گرفتن سرزمین خود مبارزه کنند، پیش از آنکه اسرائیلى‏ها مردم خودشان را در آنجا مستقر سازند. شخص من از مردم ایران و شیعیان جهان درخواست کرده‏ام که به کمک برادران خود در جنوب لبنان بشتابند. این دعوت نتایجى داشته است اما تنها حکومتها هستند که با توجه به احتیاجات این مردم، وسایل لازم را در اختیار دارند؛ تنها حکومتها هستند که امکان دارند به اسرائیل فشار بیاورند که مجبور به تخلیه این سرزمین بشود.

 [یک دسته از سربازان ایرانى جزء نیروهاى ملل متحد در جنوب لبنانند؛ فکر مى‏کنید که این کمکْ مثبت است؟]

- ما رژیم ایران را تجربه کردیم؛ هیچ دلیلى وجود ندارد که بتوان باور کرد که این رژیم که همواره به ضرر اعراب و به اسرائیل کمک کرده است، این بار در خدمت یک آرمان‏

مقدس عمل کند. به اعتقاد من، کار ایران بیشتر به این جهت است که مانع از اظهار عقیده دشمنان اسرائیل بشود.»

/ 0 نظر / 9 بازدید