صحیفه نور امام خمینی موضوع کمک و مساعدت به ملت فلسطین

بسم الله الرحمن الرحیم

صحیفه نور، ج‏2، ص: 199

مصاحبه [با نماینده «الفتح»؛ (وجوب مبارزه با اسرائیل)]

سؤال: [پیشواى مجاهد، نظرمبارک را درباره دادن وجوه شرعى مانند زکات و سهم امام، به مجاهدان شجاعى که تحت فرماندهى «فتح» در صفوف نبرد و در میدان شرف پیکار مى‏کنند بیان فرمایید.]

جواب:«  بسم اللَّه الرحمن الرحیم. اکیداً شایسته بلکه واجب است که قسمتى از وجوه شرعى مانند زکات و سهم امام به مقدار کافى به این مجاهدان راه خدا اختصاص یابد. به مجاهدانى که در صفوف نبرد و فداکارى به منظور از بین بردن صهیونیسم کافر ضد بشر مى‏جنگند و براى احیا و بازگرداندن مجد و شرف اسلامى از دست رفته مى‏کوشند و براى گرامیداشت تاریخ شریف اسلام نبرد مى‏کنند و بر هر مسلمانى که به خدا و روز جزا ایمان دارد واجب است که تمامى قوا و نیروى خود را در این راه به کار برد و سرانجام به احْدَى الْحُسْنَیَیْن شهادت یا پیروزى دست یابد و بر شماست که براى خونخواهى و زدودن لکه ننگ به خط آتش روى آورید و به یارى خداوند به پیروزى درخشانى که در انتظار شما است دست یابید و به مؤمنان آزاده بشارت دهید که خداوند پشتیبان هر اراده مردانه و حق طلبانه است. برادران ما که به یارى خداوند توانا پیروزى نهایى از آن آنهاست، یعنى مردان برجسته جنبش «فتح» و رزمجویانش نیروهاى «عاصفه» و دیگر فداییان آزاده از مجاهدان راه خدایند و پشتیبانى و کمک به آنان با تمام نیرو و امکان واجب است، «وَاللَّهُ وَلىُّ التَّوفیق»

 [پس از شعله ورشدن آتش انقلاب مقدس در سرزمین فلسطین و پدید آمدن دستاوردهاى فراوان به رهبرى «فتح» نظر حضرتعالى درباره برادران ما که در سنگرگاهها و سرزمینهاى اشغال شده پایدارى مى‏کنند چه مى‏باشد؟]

- بسم اللَّه الرحمن الرحیم. نخستین و آخرین نظر نسبت به برادران پایدار و رزمنده ما این‏است که به شکل پیگیر و خستگى ناپذیر به پیکار خویش ادامه دهند، چه آنکه زندگى یعنى عقیده و مبارزه در راه آن انّ الحیوةَ عقیدةٌ وَ جَهادٌ و تردیدى نیست که از نظر شیوه تفکر اسلامى مرگ از زندگى ذلت بار بهتر است و در وضع کنونى براى ما جز ادامه پیکار با همه نیروها و امکاناتمان راهى وجود ندارد تا عزت و شرافت خود و آیندگان را در طول تاریخ با عظمت اسلامى به دست آوریم. قرآن مى‏فرماید: وَاعِدُّوا لَهُم مااسْتَطَعْتُمْ مِن قُوَّةٍ وَ مِنْ رِباطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّاللَّهِ وَ عَدُوَّکُمْ.

 (1) هر قدر که مى‏توانید بر ایشان نیرو و سواره نظام آماده کنید تا بر دشمن خدا و دشمن خود چیره شوید. انْ تَنْصُرُوا اللَّهَ یَنْصُرْکُمْ و یُثَبِّتْ اقْدامَکُمْ‏

 (2) اگر خدا را یارى کنید او هم شما را یارى مى‏کند و قدمهاى شما را استوار مى‏دارد. وَلا تَهِنُوا وَ لا تَحْزَنُوا وَ انْتُمُ الاعْلَونَ انْ کُنْتُمْ مُؤْمِنینَ‏

 (3) سست نشوید، غمگین نباشید شما پیروزید اگر به هدف خود ایمان داشته باشید وَ لا تَهِنُوا فِى ابتِغاءِ الْقَومِ انْ تَکُونُوا تَأْلَمُونَ فَانَّهُمْ یأْلَمُونَ کَما تَأْلَمُونَ وَ تَرْجُونَ مِنَ اللَّهِ ما لا یَرجُون‏

 (4) در جستجوى دشمن سستى نورزید اگر شما رنج مى‏برید آنان نیز مثل شما رنج مى‏کشند، منتها شما به خدا ایمان دارید و آنها ندارند.

 [راجع به پیکار اوج گیرنده و مسلحانه‏اى که در سرزمین مقدس فلسطین جریان دارد و اعمال وحشیانه صهیونیستى که بر ضد امت عربى و اسلامى به کار مى‏رود نظر حضرتتان را بیان کنید تا خلق مسلمان ما در همه کشورها کلیه نیروهاى مادى و معنوى خود را بسیج کرده و در این جهاد مقدس شرکت نمایند.]

- بسم اللَّه الرحمن الرحیم. همان طور که قبلًا خاطرنشان کردم در اوضاع و شرایط کنونى پس از گردن نهادن به قوانین مقدسه اسلام هیچ امرى واجبتر از دفاع با جان و مال در راه سربلندى اسلام نمى‏باشد. هنگامى که مى‏بینید خونهاى برادران و خواهران بیگناه شما در سرزمینهاى مقدس فلسطین جاریست و هنگامى که مشاهده مى‏کنید که سرزمینهاى ما اشغال شده و خانه هایمان به دست صهیونیستهاى تبهکار ویران گشته است در این شرایط جز ادامه جهاد راهى نیست و برهمه مسلمانان واجب است که کمکهاى مادى و معنوى خود را دراین پیکارمقدس بنمایند. و خداوند پشتیبان این اراده است. واللَّه من وراء القصد»»

 

صحیفه نور، ج‏2، ص: 323

« برای آزادی سرزمین اسلامی فلسطین از چنگال  صهیونیسم، دشمن سرسخت اسلام و انسانیت، چاره اندیشى کنید. از مساعدت و همکارى با مردان فداکارى که در راه آزادى فلسطین مبارزه مى‏کنند غفلت نورزید.»

 

صحیفه نور    ج‏2    462    پیام به عموم مسلمین و دولتهاى اسلامى و عربى(مصیبتهاى جانگداز فلسطین)

« قصود دوَل بزرگ استعمار از ایجاد اسرائیل، تنها اشغال فلسطین نیست؛ بلکه اگر به آنان فرصت داده شود، تمام کشورهاى عربى- العیاذباللَّه- به سرنوشت فلسطین دچار خواهند شد. اکنون که گروهى از مردان فداکار فلسطین به منظور تعیین سرنوشت خویش، به دست خویش- که همانا آزادى فلسطین است- بر ضد مشتى غاصب متجاوز قیام مردانه کرده‏اند و به جان، براى رهایى اراضى مغصوبه و سرزمینهاى اشغال شده کوشش مى‏کنند، مى‏بینیم که عمال استعمار، دیروز با آنان در اردن چه کردند و امروز در لبنان چه مى‏کنند. تبلیغات و دسایس سوء و همه جانبه در کار است؛ دستهاى ناپاک اذناب استعمار به فعالیت مشغول است که طوایف مسلمین را از این گروه فداکار جدا کند، و آنان را از مراکز حساس سوق الجیشى- که امکان عملیات و ضربه زدن به قواى غاصب اسرائیل از آنجا میسر است- بیرون براند.

آیا با این وضع، مسلمین و دوَل کشورهاى اسلامى در مقابل خداوند تعالى در مقابل عقل و وجدان، تکلیفى ندارند؟ مردان فداکار فلسطین به دست عمال استعمار در

کشورهاى مستعمره کوبیده شوند و اینها ساکت نشینند یا دامن به این مقصد کثیف زنند؟ آیا دوَل عربى و سکنه مسلمانِ این ممالک نمى‏دانند که با شکست این گروه، سایر کشورهاى عربى از شرّ این غاصب خبیث آسوده نخواهند ماند؟

اکنون بر عموم مسلمین و دوَل کشورهاى اسلامى، و خصوصْ بر دوَل عربى، لازم است براى حفظ استقلال خود، از این گروه مجاهد نگهدارى کنند و به آنان کمک نمایند، و از رساندن اسلحه و آذوقه به آنان دریغ نورزند؛ و بر فداییان مجاهد لازم است با توکل به خداى متعال و تمسک به قرآن کریم، از کوشش در این راه مقدس دریغ ننمایند و سردیهاى بعضى عناصر موجب سردى آنها نشود، و نیز اکیداً لازم است در هر نقطه‏اى هستند با اهالى آنجا خوش رفتارى کنند و به وظایف اخوت ایمانى عمل نمایند.»

صحیفه نور    ج‏3  ص  2    پیام به سران دولتهاى اسلامى و ملل مسلمان(جنگ سوم اعراب و اسرائیل)

« ملت اسلام به حکم وظیفه انسانى و اخوت و طبق موازین عقلى و اسلامى موظفند که در راه ریشه کن کردن این گماشته استعمار از هیچ فداکارى دریغ نورزند، و با کمکهاى مادى و معنوى و نیز با ارسال خون، دارو، اسلحه و آذوقه، برادران خود را که در جبهه جنگ هستند یارى کنند. بر خصوص ملت شریف و مسلمان ایران است که در قبال تجاوز وحشیانه اسرائیل و مصیبتهایى که اکنون گریبانگیر برادران عرب و مسلمان آنان مى‏باشد بى‏تفاوت ننشینند، و از هر راه ممکن برادران مسلمان خود را در آزادى سرزمین فلسطین و نابودى صهیونیسم کمک نمایند»

 

صحیفه نور    ج‏9  ص  239    پیام به مسلمانان ایران و جهان(مجلس خبرگان - وظایف - خطبا - خطر صهیونیسم)

«  اینجانب به برادران اسلامى در همه کشورها و خصوص برادران عرب و ملت عظیم عرب که پیشتازان اسلامند، خطر عظیم اجانب، خصوص صهیونیسم را کراراً اعلام کردم. لازم است در شهر رمضان- که شهر اجتماعات اسلامى است- مؤمنین در مجامع عمومى پرده از توطئه‏هاى غول جهانخوار برداشته و خطرات این دشمن انسانیت را بر ملا کنند.»

 

صحیفه نور    ج‏2  ص   201    مصاحبه با نماینده«الفتح»؛(وجوب مبارزه با اسرائیل)

« در اوضاع و شرایط کنونى پس از گردن نهادن به قوانین مقدسه اسلام هیچ امرى واجبتر از دفاع با جان و مال در راه سربلندى اسلام نمى‏باشد. هنگامى که مى‏بینید خونهاى برادران و خواهران بیگناه شما در سرزمینهاى مقدس فلسطین جاریست و هنگامى که مشاهده مى‏کنید که سرزمینهاى ما اشغال شده و خانه هایمان به دست صهیونیستهاى تبهکار ویران گشته است در این شرایط جز ادامه جهاد راهى نیست و برهمه مسلمانان واجب است که کمکهاى مادى و معنوى خود را دراین پیکارمقدس بنمایند. و خداوند پشتیبان این اراده است. واللَّه من وراء القصد»

 

صحیفه ج‏2، ص:34 و  33

« آن دشمن خارجى که به شما اینقدر ضرر وارد مى‏کند در مقابل او توحید کلمه کنید. اگر توحید کلمه بکنید، یک مشت یهودى دزد در فلسطین است، بیش از یک میلیون از مسلمین را ده سال، بیشتر از ده سال است که متفرق کرده‏اند و ممالک اسلامى نشسته‏اند با هم عزا گرفته‏اند، اگر توحید کلمه باشد چطور مى‏توانند اینها، این یک مشت یهود دزد، چطور مى‏توانند فلسطین شما را از دستتان بگیرند و مسلمین را از فلسطین بیرون کنند ونتوانید هیچ کار بکنید؟»

 

صحیفه نور    ج‏2  ص  201    مصاحبه با نماینده«الفتح»؛(وجوب مبارزه با اسرائیل)

« هنگامى که مى‏بینید خونهاى برادران و خواهران بیگناه شما در سرزمینهاى مقدس فلسطین جاریست و هنگامى که مشاهده مى‏کنید که سرزمینهاى ما اشغال شده و خانه هایمان به دست صهیونیستهاى تبهکار ویران گشته است در این شرایط

جز ادامه جهاد راهى نیست و برهمه مسلمانان واجب است که کمکهاى مادى و معنوى خود را دراین پیکارمقدس بنمایند. و خداوند پشتیبان این اراده است. واللَّه من وراء القصد»

 

صحیفه نور    ج‏3  ص  358    پیام به مسلمانان ایران و جهان درباره حمله به جنوب لبنان

«  اکنون دهها هزار لشکر جرار جنایت پیشه اسرائیل- این جرثومه فساد- با اسلحه‏ها و توپها و تانکها و هواپیماها بر اراضى جنوب، مرکز برادران ایمانى ما مسلط و اهالى مظلوم را از منازل خود رانده و خانه‏هاى آنها را خراب و مزارع را به آتش کشیده و دوَل اسلامى غالباً در مقابل این جنایات بى‏تفاوت و احیاناً کمک کار به جنایات و یا به نشست و برخاست و مذاکرات بى‏نتیجه سرگرم هستند، و مجاهدین شجاع فلسطین را که مردانه در مقابل اسرائیل مقاومت مى‏نمایند تنها گذاشته و شاید این نمایشگر توطئه‏اى بین ابرقدرتها باشد. اکنون برادران ما و فرزندان بى‏پناهشان در آتش مى‏سوزند و مواجه با خطرهاى بسیار هستند. لازم است مسلمین خیراندیش خصوصاً اهالى محترم ایران، که در خیرات پیشقدم هستند، در این امر حیاتى در اسرع وقت به نجات آوارگان بى‏پناه بپاخیزند و با هر وسیله ممکن به کمک آنها بشتابند، و با احساس مسئولیت در پیشگاه خداوند تعالى از هیچ گونه مساعدت محترمانه دریغ نکنند. و اگر بخواهند از سهم مبارک امام- علیه السلام- مصرف آوارگان و جنگزدگان کنند، مجازند تا ثلث صرف نمایند.»  

/ 0 نظر / 7 بازدید